Hoşgeldiniz Bugün 20. 04. 2019
----------

Pompei Şehri Sapkınları ve Helak Oluşları

pompei-1

 
Öncelikle Pompei Şehrinin Nerede Bunu Görelim
 
Pompeii, Pompei İtalya’nın kısmi özerk bölgesidir Campania’da, Napoli şehrinin yakınında bulunur şuanda kısmen gömülü ve yıkıntılı haldeki antik bir Roma kentidir.
 
 

 

Bu şehir yakınlarındaki Herkulaneum şehri ile birlikte 24 Ağustos 79 tarihinde evet tarihin sadece iki haneli olduğu 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren patlamaları ve lavlarını saçması sonucunda volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olmuştu.
(Cürufun, Cüruf Nedir? Tamamen saf olmayan doğadan çıkan hafif metallere verilen isimdir.)
 
Vezüv’ ün dehşet verici patlamasının ardından yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan şehir, 1748 yılında tesadüfen bulundu. O zamandan beri yapılan kazılar ve çalışmalar, şehre ait pek çok bilinmeyen şeylere de açıklık getirdi.

Şehrin keşfedilmesinin ardından Roma İmparatorluğu’nun yaşamına ait bilgilere ulaşım sağladı.
 

 
Pompeii günümüzde UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde olup İtalya’nın en popüler turistik merkezlerinden biridir.

Evet şehirle alakalı bu kadar bilgi yeter şimdi asıl konumuza bu şehrin Eşcinsel Toplumu ve Helak Oluşunun Pompei’nin Hikayesine gelelim.
 
Vezüv yanardağının eteklerindeki pompei şehri, Romalı yönetici-aristokrat ve zenginlerinin; sapkınlık, şımarıklık ve görkem içinde yaşadığı; bağlar, bahçeler ve villalarla çevrili, çok güzel bir yerdi. M.S. 79 da patlayan Vezüv yanardağı, bir kaç saat içinde kenti mezarlığa, orada yaşayan Romalıları da, tapındıkları putlarının benzeri, “taşlaşmış insanlara” dönüştürdü.
 

 
24 Ağustos da VEZÜV yanardağından yükselen dumanlar, kısa bir sürede şehri mezarlığa dönüştürdü. 20 000′i aşkın sapkınlıkta ve ahlaksızlıkta sınır tanımayan insan yok oldu. Bu insanlar, lavların içinde kavrulup 2000 yıl boyunca taşlaşmış olarak kaldılar. İtalyadaki Pompei, Napoli’nin 25 km uzağındaydı. Vezüv yanardağındaki püskürme, 2 gün sürdü. Pompei, bu 2 günün sonunda, 6-7 metre derine gömülmüştü. İlk kazılar, 1709 da Herculaneum da başladı. Uzun çalışmalar sonunda, kent ortaya çıkarıldı. Dönemin en güzel evlerini, eşyalarını ve sanat eserlerini bünyesinde barındıran Pompei, dakikalara sığabilecek bir zaman diliminde, yerle bir olmuştu. Akdeniz’in hafif deniz rüzgarlarını alan bu sevimli kent, Roma’nın tüm zengin, aristokrat ve nüfuzlu insanlarını kendine çekmişti. M.Ö 5000 yıllarında kurulmuş olan şehir, lavlar altında kalmadan 159 yıl önce Romalıların eline geçmişti.
 

 
Pompei halkı aynı Lut kavmi gibi cinsel sapkınlıklara yönelmiş, Allah’ın emrettiği ahlaka ve hayata aykırı bir yaşam tarzını tercih etmişti. Ancak onların sonu da Lut kavmi gibi oldu. Çünkü Allah’ın emirlerine başkaldıran her topluluk, bunun karşılığını mutlaka dünyada ya da ahirette alacaktır. Bu Allah’ın bir kanunudur ve Allah 
“… Sen, Allah’ın sünnetinde kesinlikle bir değişiklik bulamazsın ve sen, Allah’ın sünnetinde kesinlikle bir dönüşüm de bulamazsın.” (Fatır Suresi, 43) ayetiyle bu gerçeği bizlere haber verir.
 

 
Pompei şehrinin en belirgin özelliği, fuhuşun çok yaygın olmasıydı. Ancak Vezüv’ün lavları bir anda tüm kenti haritadan sildi. Olayın en ilginç yanı ise, kentin günlük yaşantısı içinde, Vezüv’ün korkunç patlamasına rağmen, kimsenin kaçamamış ve adeta olduğu yerde donakalıp felaketin farkına bile varamamış olmasıydı. Yemek yiyen bir aile, o andaki gibi aynen taşlaşmıştı. Sapıklıkları esnasında taşlaşmış pek çok çift bulunmuştu. Daha da önemlisi, bu çiftler arasında, aynı cinsten olanlar, küçük erkek ve kız çocuklar da vardı. Pompei kalıntılarından çıkarılan taşlaşmış insan cesetlerinin, bazılarının yüzleri hiç bozulmadan kalmıştı. Genel yüz ifadesi şaşkınlıktı. Çünkü bu halk Allah’ın ayetlerinde bildirdiği gibi, “birdenbire” yok olmuştu. Allah bu konuda “bir şehir halkını” şöyle örnek verir: 
(Onlara) Yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler. (Yasin Suresi, 29)
 

 
DEPREMLERLE UYANMAYAN ŞEHİR: POMPEİ

Yamaçları, meşhur politikacıların villalarıyla süslü olan Vezüv; bağlar, bahçelerle çevrili ağaçlık bir yerdi. Tepesindeki kalkerleşmiş taşlardan başka eski zamanların dramını hatırlatan herhangi bir hali yoktu. Oysa daha önceleri, Vezüv de yine bir püskürme olmuştu. Daha sonra bu püskürmeyi, Yunan coğrafyacısı Strabon, kraterleri incelemek suretiyle keşfetmişti. Ancak bundan bahsetmemeyi uygun bulmuştu. Aslında söyleseydi de ona kimse inanmazdı. Çünkü insanların gözü, para ve zevkten başka birşey görmüyordu. Belkide, M.S 62 de meydana gelen ve şehri tamamıyla yıkan bir zelzele, bu feleketin habercisiydi. Depremler, o kadar sık oluyordu ki, artık Pompei halkı,bunları önemsememeye başlamıştı. Tıpkı yavaş yavaş ısınan kurbağa gibi..
 
VİDEOLAR:
 
1-BU VİDEODA POMPEİ ŞEHRİNİN NASIL YOK OLDUĞUNU ADIM ADIM GÖSTERİYOR

 

2- POMPERİ ŞEHRİYLE ALAKALI KISA BİR BELGESEL

 

3- POMPEİ ŞEHRİNİN KALINTILARIYLA AÇILMIŞ BİR MÜZE

 

 

Comments

comments


Yorum Yap