Hoşgeldiniz Bugün 20. 04. 2019
----------

İETT’den 10 ‘Vefa’ Durağı

iett-mehmet-akif-ersoy

VEFA DURAKLARI DEVAM EDECEK

İETT, Türkiye’ye ve Dünya’ya mal olmuş değerler için vefa durakları yapmaya devam ediyor. İETT bu çalışmaya İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ile başladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Adnan Menderes, Kayahan, Turgut Özal ve Zeki Alasya gibi isimler için aynı vefa örneğini gösteren İETT, bundan sonra da yeni isimler için vefa durakları yapmaya devam edecek.

Bu duraklarda kişisel bilgiler, özgeçmişi ve başarı öyküleri gibi konulara yer veriliyor.
 

1. Mehmet Akif Ersoy Durağı

İSTANBUL - Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 78. yıl dönümü anısına Fatih’te bulunan Mehmet Akif Ersoy isimli İETT durağı giydirildi.

İETT Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanlığı tarafından İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İETT durağı, vefatının 78. yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un anısına giydirildi. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinin en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’nı, Türk milletine hediye eden milli şairimizi gelecek nesillere aktarmak amacıyla yapılan çalışmanın benzerleri, diğer İETT duraklarında da uygulamaya konulacak.
 

2. Barış Manço Durağı

İSTANBUL- Birbirinden güzel eserleriyle milyonların gönlünde özel bir yer edinen sanatçı Barış Manço’nun anısına Kadıköy’de bulunan Barış Manço isimli İETT durağı özel tasarım görselle kaplandı.

İETT, Kadıköy ilçesinde bulunan Barış Manço isimli durağı, sanatçının anısına görselle kapladı. Dillerden düşmeyen şarkıların sahibi olan Barış Manço, bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısıyla 12 altın, bir platin plak ve kaset ödülü olmak üzere 3 binden fazla ödül kazandı. Barış Manço hazırladığı televizyon programı dolayısıyla dünyanın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştı.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanlığı, Kurumsal İletişim Müdürlüğü’nün çalışanları ile Lale Manço Ahıskalı ve Batıkan Zorbey Manço durak mevkinde bir araya geldiler. İETT tarafından kendilerine hediye edilen Nostaljik Tramvay rölyefi ve durak tasarımı için teşekkürlerini ileten Manço ailesi, daha sonra durakta bulunan vatandaşlarla da hatıra fotoğrafı çektirdiler.
 
BARIŞ MANÇO’NUN HAYATI 
Tam adı Mehmet Barış Manço olan sanatçı 1943 yılında Üsküdar’da doğdu. Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı yapımcısı olan Manço, Türkiye’de rock müziğin öncülerinden ve Anadolu Rock türünün kurucuları arasında yer alır. Barış Manço, müziğe Galatasaray Lisesi’nde başladı. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde tamamladı. Barış Manço’ya bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın, bir platin plak ve kaset ödülü olmak üzere 3 binden fazla ödül kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine gitti, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırıldı. Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.
 

3. Necmettin Erbakan

İSTANBUL- İETT, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı vefatının 4’üncü yıldönümünde unutmadı. Erbakan’ın Zeytinburnu Merkez Efendi’de kabri yakınındaki Mevlanakapı Otobüs Durağı’nı Erbakan anısına hazırladı. Durak görsellerinde Erbakan’ın fotoğrafına ve hayat hikâyesine yer verildi.
Uygulama daha önce Aralık ayında Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümünde Fatih’teki Mehmet Akif Ersoy Durağı’nda, Şubat ayı başında Barış Manço’nun ölüm yıldönümünde ise Kadıköy- Moda’daki Barış Manço Durağı’nda yapılmıştı. Barış Manço Durağı’nın hazırlandığı gün Lale Manço Ahıskalı ve oğlu Batıkan Manço da durağa gelerek İETT’ye teşekkür etmişti.
Bilgilendirme ve Türkiye’nin unutulmaz değerlerine vefa amacıyla yapılan durak giydirmeleri halkın da beğenisini topladı.  Durak uygulamaları bundan sonra da siyaset, sanat ve fikir insanlarının anısına yapılmaya devam edecek.
İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, İETT’nin de Türkiye’ye ve Dünya’ya mal olmuş isimler yetiştirdiğini belirterek “değerlerimize sahip çıkmalıyız, toplumsal hafızamızı taze tutarsak geçmişi daha net görüp geleceğe doğru yön verebiliriz. Biz toplu taşıma alanında bunu yaptığımız gibi İstanbul’un yaşam kültürüne de değer katmak istiyoruz” dedi.
 

4. Muhsin Yazıcıoğlu

İETT Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının altıncı yıldönümünde onun anısına bir otobüs durağı tasarladı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatının anlatıldığı durak görselinde Yazıcıoğlu’nun ünlü “Üşüyorum” şiiri de yer aldı.

İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci konuyla ilgili olarak “Muhsin Yazıcıoğlu sadece bir parti lideri değildi, vizyonu ve düşünceleriyle bu ülkenin yetiştirdiği ender simalardan biriydi. Onun hayat yolculuğunu yeniden hatırlatmak istedik. Gündemimizin hızlı değiştiği çağımızda değerlerimizi hatırlamak, örnek kişilikleri hafızalarımızda taze tutmak ve sonraki nesillere aktarmak gerekiyor” dedi.

İETT, Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanlığının bulunduğu Ali Sami Yen Durağı’nı Yazıcıoğlu’nun hatırasını yaşatmak amacıyla hazırladı.  Daha önce Mehmet Akif Ersoy, Barış Manço ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan gibi isimler için aynı vefa örneğini gösteren İETT bundan sonra da Türkiye’ye ve Dünya’ya mal olmuş değerler için vefa durakları yapmaya devam edecek.
 

5. Adnan Menderes

İSTANBUL- Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş değerler için vefa durakları tasarlayan İETT, son olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihe geçen başbakanlarından merhum Adnan Menderes için Edirnekapı, Topkapı ve Ulubatlı ’da bulunan üç durağı görselle kapladı. Hazırlanan durakta Adnan Menderes’in hayatı ile fotoğrafı yer alıyor.

KAHVECİ: “ÇOK ŞÜKÜR DARBE GÜNLERİ GERİLERDE KALDI”

İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci, 27 Mayıs 1960 tarihinde askeri darbeyle iktidardan indirilen ve idam edilen Adnan Menderes için tasarlanan vefa duraklarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Çok şükür ki artık darbe günleri çok gerilerde kaldı. Bir daha da o karanlık günlere dönmeyeceğiz. İETT olarak Menderes’e olan vefa borcumuzu ödemek ve halkımızla da paylaşmak istedik” dedi.

İETT, vefa durağı projesi kapsamında ilk olarak İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy için özel durak tasarladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Kayahan, Turgut Özal ve Zeki Alasya için özel duraklar yapıldı.

İETT, Türkiye ve dünyaya mal olmuş değerler için vefa durakları tasarlamaya devam ediyor.
 

6. Kayahan

İSTANBUL- İETT, üçüncü defa yakalandığı kansere yenik düşen ve 3 Nisan Cuma sabahı vefat eden ‘Büyük Usta’ Kayahan’ın anısına bir otobüs durağı tasarladı. Kayahan Açar’ın fotoğraflarının yer aldığı durak görselinde Kayahan’ın çıkardığı albümler ve 45’liklerin isimleri yer alıyor.

İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci konuyla ilgili olarak “Beyefendiliği, nezaketi ve müzik dehasıyla milyonların gönlüne taht kuran sanatçı bu ülkenin yetiştirdiği ender söz yazarı ve bestekârlardan biriydi. Şarkıları ve sesiyle, aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinen Kayahan, Türk müziğine verdiği emekler için her zaman sevgi ve saygıyla anılacaktır. Ailesine, tüm sevenlerine ve sanat camiasına taziyelerimi iletiyorum.” dedi.

İETT, Kanlıca ’da bulunan Kanlıca Durağı’nı sanatçının hatırasını yaşatmak amacıyla hazırladı.  Daha önce Mehmet Akif Ersoy, Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Muhsin Yazıcıoğlu gibi isimler için aynı vefa örneğini gösteren İETT bundan sonra da Türkiye’ye ve Dünya’ya mal olmuş değerler için vefa durakları yapmaya devam edecek.

Kayahan Açar’ın Özgeçmişi

29 Mart 1949 İzmir doğumlu Türk pop müziği şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan Açar, 1986′da “Geceler” şarkısıyla ilk büyük ödülünü “Altın Portakal”la elde etti. 1989′da Eurovision Şarkı Yarışmasında “Gözlerinin Hapsindeyim” ile Türkiye’yi temsil eden Kayahan, 1991′de çıkardığı “Yemin Ettim” albümüyle büyük başarı yakaladı. “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sloganıyla tanınan sanatçı, bugüne kadar, “Benim Şarkılarım”, “Siyah Işıklar”, “Yemin Ettim”, “Odalarda Işıksızım”, “Son Şarkılarım”, “Benim Penceremden”, “Canımın Yaprakları”, “Emrin Olur”, “Beni Azad Et”, “Gönül Sayfam”, “Ne Oldu Can”, “Kelebeğin Şansı”, “Biriciğime” ve “365 Gün” isimli albümleri sevenleri ile buluşturdu.
 

7. Turgut Özal

İETT, Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 22. yıl dönümü anısına beş adet otobüs durağını özel görselle kapladı.

İETT, Türkiye’ye ve Dünya’ya mal olmuş değerler için vefa durakları yapmaya devam ediyor. İETT bu kez de 17 Nisan 1993′te hayatını kaybeden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 22. yıl dönümü anısına Topkapı’daki Anıt Mezar çevresinde bulunan beş ayrı otobüs durağını, Turgut Özal’ın hayat hikâyesi ve fotoğraflarının yer aldığı görselle kapladı. İETT bu çalışmaya İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ile başladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Kayahan gibi isimler için aynı vefa örneğini gösteren İETT, bundan sonra da yeni isimler için vefa durakları yapmaya devam edecek.
 

8. Zeki Alasya

İSTANBUL- Türkiye’ye ve Dünyaya mal olmuş değerler için vefa durakları  tasarlayan İETT, son olarak Zeki Alasya için Zincirlikuyu’da bulunan iki durağı görselle kapladı. Hazırlanan durakta Zeki Alasya’nın hayatı, rol aldığı sinema, tiyatro ve dizi filmlerin tarihsel dökümü ile fotoğrafı yer alıyor.

İETT, Türkiye ve Dünyaya mal olmuş değerler için vefa durakları tasarlamaya devam ediyor. Ünlüler için tasarlanan vefa durakları kapsamında son olarak 8 Mayıs Cuma günü hayatını kaybeden sinema sanatçısı Zeki Alasya için, toprağa verildiği Zincirlikuyu Mezarlığı yakınında bulunan iki durağı özel görselle kapladı. Sanatçının anısına hazırlanan durak görselinde Zeki Alasya’nın hayatı, sanat yaşamı boyunca rol aldığı sinema, tiyatro ve dizi filmler tarih sırasına göre verildi.

İETT, vefa durağı projesi kapsamında ilk olarak İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy için özel durak tasarladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Kayahan ve Turgut Özal için özel duraklar yapıldı. Son olarak Zeki Alasya için tasarlanan özel durak projesi yeni isimlerle devam edecek.
 

9. Süleyman Demirel

İSTANBUL- Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, memleketi Isparta’da son yolculuğuna uğurlanırken İstanbul’da okuyup mühendis çıktığı üniversitenin önünde duygulandıran bir sürpriz vardı.

İETT, Demirel’in vefatı dolayısıyla, mezun olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maslak Kampüsü otobüs durağını özel görsellerle kapladı. Türkiye’nin yakın tarihinin resmedildiği durakta Demirel’in sıra dışı hayat hikayesi ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

İşte o hikayeden satırbaşları:

“1 Kasım 1924 yılında doğan Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ilköğrenimini 1930-35 yıllarında doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon’da bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden 1949′da mezun olan Demirel, aynı yıl Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde göreve başladı. 1949-1950 ve 1954-1955 yılları arasında Amerika’ya giderek, barajlar, sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı. Amerika’daki eğitimlerinin ardından 1954 yılında Barajlar Dairesi Başkanı, 1955 yılında da Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu. 1962-1964 yılları arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalıştı. Aynı yıllarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde su mühendisliği konusunda dersler de verdi.

Aktif bir siyasi yaşamı olan ve Adalet Partisi’nin başında olan Süleyman Demirel, 10 Ekim 1965’te yapılan genel seçimlerde yüzde 52 oy alarak tek başına iktidar oldu. Aynı zamanda Isparta Milletvekili olarak da parlamentoya girdi ve Türkiye’nin 12’nci başbakanı olarak hükümetini kurdu. 1975, 1977 ve 1979 yıllarında 3 defa koalisyon hükümeti kuran Süleyman Demirel, 12 Eylül Darbesi’nden sonra Zincirbozan askeri tesislerinde tutuklu kaldı. Süleyman Demirel, 16 Mayıs 1993 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin 9’uncu Cumhurbaşkanı seçildi.”
 

10. Kemal Sunal

İETT, gülen yüzü ile milyonları kendine hayran bırakan usta komedyen Kemal Sunal’ın vefatının 15. yıl dönümü dolayısıyla Bahçelievler Kemal Sunal Caddesi üzerinde yer alan otobüs durağını özel görselle kapladı.

İETT, Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş değerler için vefa durakları yapmaya devam ediyor. İETT bu kez de 3 Temmuz 2000 tarihinde aramızdan ayrılan Türk sinemasının en büyük oyuncularından Kemal Sunal’ın hayat hikâyesinin ve oynadığı filmlerin isimlerinin yer aldığı bir görsel hazırladı. Hazırlanan görsel Bahçelievler Kemal Sunal Caddesi üzerinde bulunan otobüs durağına kaplandı. İETT bu çalışmaya İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy ile başladı. Daha sonra Barış Manço, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, Adnan Menderes, Kayahan, Turgut Özal, Zeki Alasya ve Süleyman Demirel için aynı vefa örneğini gösteren İETT, bundan sonra da yeni isimler için vefa durakları yapmaya devam edecek.

Kemal Sunal’ın Hayat Hikayesi ve Oynadığı Filmler:
11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türk sinemasının en büyük oyuncularından Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000′de aramızdan ayrıldı. Hayatı boyunca 82 filmde rol alan unutulmaz oyuncu, ilk kez beyaz perdede Tatlı Dillim (1972) ile görüldü. Bunu 1974′te Salako takip etti. Sunal, bu filmlerle Türk sineması tarihine adını altın harflerle yazdıracak serüvenine başladı. Son filmi 1999′da çekilen “Propaganda” olan Kemal Sunal, 1977 yılında Kapıcılar Kralı’ndaki rolüyle Altın Portakal Ödülü kazandı.

Köyden İndim Şehire, Hababam Sınıfı, Hanzo, Mavi Boncuk ve Şaban serileri ile sinamaseverlerin gönlüne girmeyi başaran Sunal, her seferinde ilgiyle izlenen filmleri ve bu filmlerdeki replikleriyle hatıralarda yaşayacak.

KAYNAK: http://www.iett.gov.tr/

 

Comments

comments


Yorum Yap